Kosmiczny śmietnik

Kategoria: Blog

ziemia odpady

Każdy z nas wytwarza odpady, którymi codziennie zanieczyszczamy powierzchnię naszej planety. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że śmieci produkowane przez człowieka stają się coraz poważniejszym problemem nie tylko na Ziemi, lecz również w przestrzeni kosmicznej.

Od momentu wystrzelenia pierwszego sputnika, czyli od 1957 roku, na polu grawitacyjnym Ziemi zaczęły zbierać się kosmiczne śmieci. Obecnie są wśród nich przede wszystkim elementy statków kosmicznych, zużyte satelity, rakiety po wyczerpaniu paliwa, a także osobisty sprzęt kosmonautów porzucany przed powrotem na Ziemię, ponieważ jego transport wiązałby się ze zbyt wysokimi kosztami. Obiekty te, krążąc po orbicie, zderzają się z innymi i w wyniku tego rozpadają na mniejsze części.

Każdy z takich elementów staje się niebezpieczny, ponieważ zderzenie z nim może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zniszczenia satelity czy statku kosmicznego. Instytuty naukowe zajmujące się tym zagadnieniem alarmują, że jeden z takich kosmicznych odłamków może w przyszłości uszkodzić skafander kosmonauty pracującego na zewnątrz stacji kosmicznej albo doprowadzić do przerw w działaniu telefonii komórkowej czy GPS, gdy krążący element trafi w jednego z satelitów.

Aby zapobiec uszkodzeniom, chroni się statki kosmiczne poprzez specjalne warstwy metalu na ich zewnętrznych powłokach. Jednak nie wszystkie urządzenia wysyłane w Kosmos można w ten sposób zabezpieczyć, dlatego szuka się również sposobów na uprzątanie krążących na orbicie śmieci. Być może niedługo zaczną się wyprawy w kosmiczne tylko po to, by zbierać z orbity największe z odpadów i w ten sposób oczyszczać przestrzeń, aby śmieci nie stwarzały zagrożenia dla nowych misji i uczestniczących w nich ludzi.