Jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych

Kategoria: Blog

drukarka

Podczas generalnego remontu bardzo często wymieniamy również wyposażenie domu. Niepotrzebne rzeczy nieporęcznie jest składować w piwnicach czy komórkach lokatorskich. Wszystkie tego typu śmieci nazywane są odpadami wielkogabarytowymi. Odpady wielkogabarytowe są to odpady komunalne powstające w naszych domach, które ze względu na swoją wagę i wielkość nie mieszczą się w standardowych kontenerach na śmieci. Do odpadów wielkogabarytowych należą: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, materace, pierzyny, rowery, duże zabawki, sprzęty AGD. Jednakże należy pamiętać, że do tego typu śmieci nie możemy zaliczyć części budowlanych i sanitarnych, wanien, umywalek, muszli toaletowych, części pojazdów, odpadów poremontowych, desek, okiennic, drzwi i płotów. Wywozem odpadów wielkogabarytowych zajmują się specjalne firmy.

Utylizacja odpadów

Utylizacja dużych odpadów jest zazwyczaj dosyć problematyczna. Najprostszym sposobem na pozbycie się starych szaf, stołów czy łóżek jest zamówienie firmy zajmującej się wywozem odpadów wielkogabarytowych. Pracownicy przywiozą nam pod dom specjalny kontener, w który można z łatwością załadować śmieci. Rozmiar kontenera zależy jedynie od naszych potrzeb. Znajdziemy kontenery mniejsze – 5m3 oraz naprawdę duże o pojemności 34m3. Często nie musimy zawracać sobie głowy również załadunkiem odpadów – robią to pracownicy wynajętego przedsiębiorstwa. Kontener można wyjąć również na czas trwania remontu. Po ustawieniu go na posesji służy jako śmietnik, w który sukcesywnie ładujemy przeznaczone odpady.

Aukcje, wyprzedaż i działania charytatywne

Czasem zdarza się, że przedmioty, które chcemy wyrzucić ciągle nadają się do użytku, a ich stan nie wskazuje na to, że powinny trafić do utylizacji. W takim wypadku można pokusić się o zorganizowanie wyprzedaży garażowej. Dobrym rozwiązaniem jest także wystawienie mebli na portalach internetowych. Istnieje również możliwość oddania mebli na cele charytatywne. Wiele noclegowni lub domów pomocy chętnie przyjmuje darowizny w formie mebli i sprzętów AGD.