Jak segregować odpady – ważne porady

Kategoria: Blog

segregacja odpadów - pojemniki

Coraz więcej osób rozumie potrzebę segregacji śmieci, dzięki której mniej odpadów trafia na wysypisko, a sporo surowców jest odzyskiwanych i używanych ponownie. Jak jednak prawidłowo segregować wytwarzane przez nas odpady, by służyły do recyklingu?

Przede wszystkim odzielić powinniśmy surowce od odpadów, których nie można powtórnie przetworzyć i te ostatnie wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Dodatkowo pamiętajmy o odpadach niebezpiecznych, takich jak zużyte baterie, akumulatory, świetlówki czy stary sprzęt RTV i AGD. Nie wolno nam wrzucać ich do odpadów zmieszanych, ale powinny zostać oddane do specjalnie wyznaczonych punktów, co pozwoli na ich bezpieczną utylizację.

Najczęstsze surowce, które segregujemy, to papier, plastik, metal i szkło. Jednak warto pamiętać, że do pojemników z odpadami segregowanymi nie wrzucamy m.in.:

– tłustego i zabrudzonego papieru ani chusteczek higienicznych,

– odpadów higienicznych (wacików, podpasek, pieluch),

– opakowań z jakąkolwiek zawartością,

– opakowań po olejach spożywczych i samochodowych, smarach czy farbach,

– opakowań op środkach chwastobójczych i owadobójczych,

– szkła żaroodpornego, ekranów i lamp telewizyjnych.

Ogólne zasady segragacji są takie same, w poszczególnych gminach mogą różnić się jedynie szczegółami – np. wspólny pojemnik na szkło i plastik albo osobne pojemniki na szkło kolorowe i białe. Dlatego, aby się upewnić, czy segragację przeprowadzamy odpowiednio, warto zajrzeć na stronę internetową naszej gminy, gdzie wszystkie szczegóły powinny być dostępne.