Dlaczego warto oszczędzać wodę w domu?

Kategoria: Blog

spadająca kropla wody

Każdego dnia korzystamy z wody w różnych celach. Potrzebna jest nam do picia, gotowania, mycia się, sprzątania czy prania. Często bezrefeleksyjnie odkręcamy kurek i nawet przez chwilę nie wyobrażamy sobie, że wody lecącej z kranu może nagle zabraknąć.

Tymczasem czysta woda nie jest dobrem nieskończonym. Jej zasoby cały czas się kurczą, a te, które jeszcze istnieją, w tym również wody podziemne, coraz częściej ulegają zanieczyszczeniom w wyniku działalności człowieka. Dodatkowo nasz kraj należy do tych, które mają niewielkie zasoby wodne – jesteśmy pod tym względem na 20 miejscu w Europie.

Z tych wszystkich powodów warto zacząć oszczędzać wodę i nie doprowadzać do jej nadmiernego zanieczyszczenia, aby wystarczyło jej nie tylko dla naszego, ale i dla kolejnych pokoleń.

Sposoby na oszczędzanie wody

Istnieje wiele łatwych sposobów, dzięki którym możemy zaoszczędzić spore ilości wody bez zbędnych wyrzeczeń, na przykład:

– W pierwszej kolejności sprawdźmy szczelność  instalacji wodociągowej w naszym domu: zlikwidujmy pojawiające się przecieki, naprawmy kapiący kran i nieszczelną spłuczkę.

– Zamontujmy urządzenia ograniczające zużycie wody, takie jak perlatory w kranach i spłuczki w toalecie z funkcją spłukiwania zmniejszonej ilości wody.

– Bierzmy szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie pełnej wody albo podczas kąpieli napełniajmy wannę nie w całości, ale w 1/3 objętości.

– Używajmy zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne, albo ustawiajmy program oszczędnościowy, który pozwala na żużycie wody adekwatne do wielkości załadunku.

– Zakręcajmy wodę podczas takich czynności jak mycie zębów czy golenie.

– Podczas zmywania napełnijmy jedną komorę zlewu wodą, a umyte naczynia spłukujmy szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.