Dlaczego warto segregować odpady?

Kategoria: Blog

ręka trzymająca część logo - recykling

Wielu osobom segregowanie odpadów może wydawać się trudne i pracochłonne. Niektórzy powiedzą, że przecież łatwiej wrzucić wszystkie śmieci do jednego kosza, a później do kontenera i nie przejmować się, co się dalej stanie. Pomyślmy jednak, że przez rok każdy z nas produkuje średnio 350 kg śmieci, a jeśli ich nie segregujemy, to wszystkie lądują na wysypiskach, które z roku na rok się powiększają i , przy braku odpowiedniego zabezpieczenia, mogą zagrażać środowisku naturalnemu.

Aby nie powiększać hałd śmieci, warto zacząć je segregować, co wcale nie jest tak pracochłonne, jak się wydaje. Dodatkowo w naszych odpadach znajduje się wiele surowców (papier, plastik, szkło i metal), które można wykorzystać ponownie, co oszczędza energię i zasoby naturalne, a także zmniejsza zanieczyszczenia przedostające się do wody i powietrza, np.:

– recykling papieru to 65% oszczędności w stosunku do energii używanej w procesie produkcji papieru z włókien pierwotnych;

– recykling stłuczki szklanej pozwala na ograniczenie zużycia surowców (piasek, wapień itp.) oraz wody (o 50%).

Powtórne zastosowanie niektórych surowców może być bardzo szerokie i nie zawsze dla nas oczywiste. Na przykład z butelek PET produkuje się granulat, który służy do produkcji przeróżnych rzeczy, w tym elementów plastikowych w domach, samochodach, a także włókna do produkcji bluz polarowych.

Warto więc segregować odpady, tym bardziej, że mamy na tym polu jeszcze sporo do nadrobienia – w Polsce odzyskuje się zaledwie ok. 5% surowców, a w Szwecji czy Niemczech jest to aż 90%.