Zalety recyklingu makulatury

Kategoria: Blog

pojemnik na odpady segregowalne

Każdy z mieszkańców naszego globu rocznie zużywa przeciętnie ok. 50 kg papieru. Część z tego zużytego surowca można odzyskać dzięki temu, że makulatura zbierana jest selektywnie, a nie wrzucana do kosza z odpadami niesegregowanymi.

Pamiętajmy, że do pojemników na odpady papierowe możemy wrzucać gazety, czasopisma, kartki papierowe po usunięciu zszywek czy innych elementów z tworzywa lub metalu, książki z usuniętymi twardymi okładkami, papier pakowy, karton i tekturę. Pewnych odpadów jednak nie powinniśmy tam wyrzucać – dotyczy to przede wszystkim papieru, który jest brudny i zatłuszczony, papieru faksowego i termicznego, opakowań po mleku i innych napojach, rachunków i faktur oraz tapet.

Dzięki recyklingowi papieru oszczędzamy energię, zmniejszamy zanieczyszczenie wód i powietrza, a przede wszystkim ratujemy życie wielu drzewom, których nie trzeba będzie wycinać. Dodatkowo zmniejszamy również ilość odpadów wyrzucanych na wysypiska.

Z jednej tony makulatury, którą poddaje się recyklingowi, można uzyskać 900 kg papieru. Poza papierem do pisania, toaletowym czy serwetkami są to między innymi opakowania do jajek, doniczki wraz z podstawkami, taśmy izolacyjne, abażury, fartuchy szpitalne czy maseczki ochronne. Makulatura służy także do produkcji tub tekturowych i tektur pudełkowych, brykietu opałowego, a nawet pewnego typu izolacji budowlanej.

Zużytego papieru oczywiście nie można przerabiać w nieskończoność bez pogorszenia jego właściwości, ale dzięki aktualnie używanym technologiom makulatura może być przerabiana nawet trzy- lub czterokrotnie bez zmiany jej jakości.